Music Creation                                       

         ליצור מוסיקה ממוחשבת                                                                     

עברית  |  English  |  חינוך מוזיקלי בישראל  |  
דף הבית >> עמי לוז
 
עמי לוז - המרכז למחוננים במכללת אורנים, טבעון
עמי לוז הוא מוסיקאי מקצועי ונגן ומורה לגיטרה ומפוחית, העוסק כמעט עשרים שנה בתחום החינוך המוסיקלי באמצעות מחשב, והוא אחד הוותיקים והמנוסים בתחום זה בארץ.
להלן יובא תיאור של ביקור ותצפית בכיתותיו.
הקלטות של יצירות
 
המרכז למחוננים שבמכללת אורנים נהנה מהאמצעים שמעמידה לרשותו המכללה, ובהם הכיתה ליצירה מוזיקלית ממוחשבת, השוכנת במבנה בן שלוש קומות המוקף בעצי אורן, ונוי מטופח. הכיתה מכילה כעשרים עמדות מחשב חדישות המצויידות בתוכנות מוזיקליות ואוזניות המאפשרות לכל תלמיד להאזין וליצור באופן עצמאי וללא הפרעה מצד חבריו או הסביבה. עקרון חשוב של המרכז למחוננים, כמו גם מרכזים דומים אחרים ברחבי הארץ, הוא להעניק לתלמידים התנסויות חדשות ומאתגרות, אותן יתקשו למצוא במסגרות החינוכיות המקובלות.
התלמידים עוסקים בעבודה אישית אל מול המחשב, לראשיהם אוזניות, יד ימין על העכבר, ומדי פעם מקישים על מקלדת המחשב. יש בכיתה שקט וניתן לשמוע מדי פעם תלמידים משוחחים, או שרים. המסכים בעמדות המחשב נראים שונים, וניתן להבחין בכך שיש שימוש בתוכנות שונות, ולכל תלמיד יש פרוייקט השונה מזה של חבריו.
אני מגלה מגוון גדול של סוגי יצירות הניתן לחלוקה לשלושה ז'אנרים עיקריים: עיבודים לשירי רוק, יצירות אינסטרומנטליות, מוסיקה לוידאו קליפים. התלמידים חסכניים בהסברים, אך עמי מרחיב: ...הנה התלמיד הזה בחר מוסיקה גרגוריאנית כבסיס ליצירתו והוא מתאים לה תמונה...
...במחשב הזה תוכל לראות וידאו קליפים אותם הכינו התלמידים בשנה הקודמת...
... תראה פה עבודה של תלמידה שהכינה ליווי לשיר "זה הכל בשבילך" בתוכנה Visual Arranger ועכשיו סיימה להקליט את השירה בתוכנת Acid.
לכל תוכנה יש מאפיינים המיעדים אותה לשימוש מוזיקלי מסויים, ובין התוכנות נוצרת השלמה , וכן גיוון בסוגי פעילות.
עמי: יש תלמידים שקצת משתעממים וחוזרים לעבודות ולתוכנות בהן עסקנו בתחילת השנה ומוצאים בהן עניין. מכיוון שקיימות בכיתה ארבע תוכנות שונות באופיין (Acid, Visual Arranger, Sound Forge, Vegas), זה יצר מגוון ועניין. ה Vegas מצויינת לעריכת מוסיקה ותמונה וזה מקבל כוח ותוצאות יפות, כי אפשר לבוא מכיוון התמונה, או מכיוון המוסיקה.
...המשימות הראשונות ב Visual Arranger מאוד מובנות, אך יש להם חופש לבחירה של סגנונות ואילתור. זה מתכון לשילוב המושך לעבודה.
 
ואכן, בכל הכיתה אני לא מוצא אפילו תלמיד אחד שפונה לעשיה שאינה יצירה מוזיקלית. כולם נראים עסוקים ומתעניינים, והרי אנחנו רק מספר שבועות לפני סוף שנת הלימודים, זמן בו בדרך כלל אפשר למצוא ירידה במתח הלימודים.
תן להבחין שהם גאים להציג את פרי עמלם, ואכן: יצירה אחת שווה הרבה מילים.
 
מודגשים כאן העקרונות של גיוון והתאמה של תוכנות ופעילויות לכל שלב בו נמצא התלמיד. כלומר, לכל תלמיד, בזמנים שונים של השיעור, ובשיעורים שונים במהלך השנה, יוכלו להמצא תחומי לימוד וכיווני התפתחות ויצירה שאינם זהים או דומים לאלו של תלמידים אחרים בכיתה. זו צורת למידה השונה מאד מדרכי העבודה בכיתה המסורתית בה לומדים כל התלמידים, באותו זמן, את אותו חומר לימודי. היא גם שונה בכך שהיא דורשת מן המורה הכנת תשתית טכנולוגית עשירה ומגוונת, ושליטה בה ובחומרי הלימוד שונים. אפשר להתרשם שאופן למידה זה נוצר לשרת את התלמיד ולהתאים לו את סביבת הלמידה האידאלית: גמישה ואינדבידואלית.
 
לייבסיטי - בניית אתרים