Music Creation                                       

         ליצור מוסיקה ממוחשבת                                                                     

עברית  |  English  |  חינוך מוזיקלי בישראל  |  
דף הבית >> למורים >> השתלמות מתוקשבת >> אסיד: מבוא והתקנה
אסיד: מבוא והתקנה          
 

 

 

אסיד: מבוא והתקנה

התוכנה העיקרית לפעילות תהיה ACID XPress  שהיא גירסת דמו חינמית לתוכנת אסיד המשמשת אנשי מקצוע: מלחינים, די-ג'יי ויוצרים בתחום הפופ, הדאנס וההיפ-הופ. היא נחשבת לקלה יחסית ללימוד, אך כוללת הרבה אפשרויות להעמקה ולימוד.

 דפי הדרכה לפעילות באסיד

 

ACID

 קיימים מספר סוגים של תוכנות ליצירת מוזיקה באמצעות המחשב: תוכנות לכתיבת תווים, תוכנות להקלטה, ותוכנות ליצירת מוזיקה מקורית. אסיד היא תוכנה המתמחה ביצירת מוזיקה, בעיקר על ידי שימוש בקטעי מוזיקה קצרים (באורך של שניה או כמה שניות) הנקראים דגימות ולוּפים.

איך עובדים בה? לדוגמה: בוחרים דגימה (הקלטה) של תוף בס, ויוצרים באמצעותה את תפקיד התוף בקטע מסויים. לאחר מכן בוחרים דגימה של גיטרה ומשתמשים בה ליצירת תפקיד הגיטרה, וכו'.

ACID יכולה גם להשתמש בחומרים אחרים כגון קבצי מידי, הקלטות של שירים ויצירות, קליפים של וידאו ועוד.

 

 

 

 בחירת קבצים

אפשר לפתוח באסיד ערוצי מוסיקה שונים ולערוך כל אחד מהם כך שיתאים לאחרים.

ערוצי המוסיקה שנשתמש בהם מחולקים לשני סוגים עיקריים: קבצי מידי וקבצי אודיו.

קבצי מידי MIDI הם קבצים המכילים פקודות נגינה (תווים) ומנגנים על הסינטיסייזר של כרטיס הקול שבתוך המחשב. כל קובץ הוא שיר אחד או יצירה אחת או לפעמים פרק מתוך יצירה, ויש גם קצרים יותר.

קבצי אודיוAudio  (בד"כ בפורמט wav. או  (mp3.הם הקלטות של שירים, יצירות, וכלי נגינה, ומחולקים לשלוש משפחות לפי אורכם:

1.      Music - שירים ויצירות באורך של כמה דקות.

2.      Loops – הקלטות של כלי נגינה שיש בהן קצב הנמשכות כמה שניות (תיבה או שתיים).

3.      One Shot - הקלטות של כלי נגינה ללא קצב הנמשכות שניות או פחות משניה.

 

התקנת התוכנה בבית

 1. לאסיד אקספרס יש מספר גרסאות. כדאי לעבוד עם המעודכנת ביותר (Acid XPress 7)
 2. אפשר להוריד מהרשת. למשל כאן: https://acid-xpress.en.uptodown.com/windows
 3. אפשר להוריד מאתר שלי - הורדת אסיד אקספרס 7. (בדפדפן פיירפוקס יש לעיתים בעיות בהורדת תוכנות. רצוי לנסות בדפדפן אחר).
 4. יש להוריד את התוכנה למחשב שלך, לתוך מקום שבו יהיה קל למצוא אותה. גודל הקובץ כ 37MB.
 5. לאחר ההורדה, יש להתקין את התוכנה כפי שנוהגים להתקין כל תוכנה אחרת: עושים "דבל-קליק" על הקובץ acidxpress70a.exe ועוקבים אחרי ההוראות ההתקנה נמשכת פחות מדקה, והתוכנה מותקנת בדרך כלל בתיקיית Program Files בכונן C ונמצאת בתוך תיקיה של החברה שמייצרת אותה: Sony.
 6. אפשר למצוא אותה עם כל התוכנות בתפריט: התחל, תוכנות, sony. ייתכן שגם הופיע האייקון (צלמית/ סימן) שלה על שולחן העבודה (דסק-טופ). האייקון בצבע ירוק בהיר ובתוכו תו מוסיקלי.
 7. הפעל את התוכנה על ידי לחיצת "דבל-קליק" על האייקון שלה.
 8. בהפעלה ראשונית של התוכנה מופיעה בקשה להרשמה (register online). יש למלא פרטים ולהרשם ללא כל חשש, זהו אתר בטוח ומוכר של חברת סוני. (לא חייבים למלא את הפרטים המדוייקים שלכם.... וסיום התהליך אפשר לוותר על האפשרות לקבלת פרסומים מהחברה).
 9. בהתחלה, כשעולה התוכנה, מופיע בדרך כלל חלון המציע עזרה להכרות עם התוכנה. הבעיה שהוא באנגלית, אבל בכל מקרה כדאי לנסות אותו. הוא גם מופיע בתפריט Help/ show me how.
 10. בפעמים הראשונות שפותחים את התוכנה, מופיע קטע מוזיקלי שהוכן מראש ומאפשר לכם לבדוק אם שומעים משהו, וגם מאפשר לשחק קצת באפשרויות השונות של התוכנה. בגרסה 5 הוא נקרא Let Them Stare.
 11. להמשך עבודה באסיד יש להכין מאגר של דגימות, לופים וקבצי מידי. אפשר למצוא ברשת מקורות רבים לחומרים אלו, ואפשר כמובן לקנות גרסה של התוכנה המכילה בדרך כלל כמות גדולה של דגימות.
 12. עוד על עבודה באסיד, אפשר לקרוא באתר בדפי עבודה באסיד. 

 

 

 

שאלות ותשובות בנוגע לאסיד

1.  למה דווקא אסיד?

לאו דווקא!

ראשית מומלץ לקרוא את העמוד מיון תוכנות שבאתר, כדי לקבל מושג על הסוגים השונים של התוכנות בחינוך המוסיקלי.

להלן יוסבר בקצרה על תוכנות נוספות:

Reason היא תוכנה המכילה בעיקר כלי נגינה והפקת מוסיקה כגון סינטיסייזרים, סמפלרים, אפקטים ומיקסרים, ובנוסף יש בה סקוונסר משוכלל המאפשר כתיבת מוסיקה. יש לה עיצוב מדהים המדגים את צורתם המקורית של כלי הנגינה והמכשירים באולפן. מבחינת מורכבות וקושי, היא ניצבת בין האסיד לבין הקיובייס, ואפשר ליצור בה בקלות (יחסית) מוסיקה עכשווית (אלקטרונית, דאנס וכד'), וגם סוגים אחרים. באופן כללי היא מתאימה לתלמידים מתקדמים ובוגרים יחסית.

חסרונותיה: יקרה, אי אפשר להקליט בה או לערוך אודיו, וידאו וכד'.

eJay מאפשרת הכנת יצירות יפות במהירות רבה, אך ללא העמקה ושליטה נאותה על הצלילים הבודדים. היא מתאימה בהחלט לתלמידים מתחילים או צעירים.

קיובייס היא תוכנה מורכבת, עמוקה ועשירה, ולכן דורשת מהמורה זמן לימוד ארוך, ותכנון קפדני של המשימות לתלמידים. היא דורשת יותר לימוד גם מהתלמידים ולכן מתאימה לכיתות מתקדמות יותר.

 

אסיד היא פשוטה מספיק כדי להתחיל ליצור באמצעותה אחרי זמן לימוד קצר יחסית, ומצד שני היא מספיק עמוקה בכדי לאפשר למשתמש שליטה על רוב התכונות המוסיקליות החשובות של כל צליל: גובה, אורך ועוצמה. חוץ מזה ACID EXpress היא בחינם.

 

בכל מקרה, מומלץ למורה המתחיל את צעדיו הראשונים בתחום זה, להתרכז בהכרות ולימוד של תוכנה אחת בלבד, אפילו שאינה אידיאלית לכל המטרות. הביטחון של המורה והתלמידים בתפעול תוכנה חשוב יותר ממגוון אפשרויותיה. חשוב מאד שההתמודדות עם הצד הטכנולוגי לא תבוא על חשבון המטרה העיקרית - יצירתיות מוסיקלית.

 

 

 

 2.   מה דרוש כדי להתחיל פעולת יצירה באסיד?

1. תוכנת ACID EXpress . הורדה בעמוד זה. קרא עוד על אסיד.

2. חומרים ליצירה (מדיות)

דגימות: כמות קטנה של דגימות מגיעה עם התוכנה, אך יש צורך להמשיך ולחפש ברחבי האינטרנט, או לייצר לבד.

קבצי מידי כאן קיימים שפע של אתרים המאפשרים הורדה בחינם. לדוגמה,findmidi.com

לטווח ארוך הפתרון הוא קניית התוכנה, מכיוון שהיא מגיעה עם כמות דגימות גדולה. לאסיד יש מספר גרסאות. המקצועיות עולות כמה מאות דולרים, אך אפשר בהחלט להסתפק בגרסה הביתית ACID Music Studio העולה בערך 60 $. לאחרונה יצאה גרסה קטנה יותר במחיר 30 $.

 

 

 

 

 

 

3.  כמה זמן יקח לי להכיר את אסיד, כך שאוכל ליצור באופן חופשי?

 3- 5 שעות !

לאסיד יש כמה עשרות פונקציות כגון: חיתוך, הארכה, הגבהה והנמכה, הגברה והחלשה, שינוי מהירות וכד'. במהלך ההשתלמות נלמד את ההחשובות שבהן, אך מומלץ להמשיך ולנסות את האפשרויות הנוספות הקיימות בתוכנה. כל דקה נוספת שתשקיע בלימוד התוכנה, תוסיף לך בטחון, ידע, ובעיקר הנאה שביצירת מוסיקה. 

לשם השוואה: בתוכנת קיובייס יש מאות פונקציות, ולעומתה בתוכנה eJay יש רק כעשרים.

 

 

 

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים